2020 LGS sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre LGS Türkiye Şampiyonu İnegöl’den çıktı. Özel Devrim Kosova Ortaokulu öğrencisi Hasan Can Emirli tüm soruları doğru cevaplandırarak 500 tam puan aldı ve LGS Türkiye Şampiyonu oldu.

Özel Devrim Kosova Eğitim Koordinatörü Melike HİRA kurumda sınava giren öğrencilerinin sonuçlarının çok başarılı olduğunu aktardı, Hasan Can EMİRLİ’nin Türkiye Şampiyonluğunun ise başarıyı taçlandırdığını söyledi. Her yıl İnegöl’de en fazla Fen Lisesi yerleştirmesi yapan kurum olarak bu yıl da açıklanan sonuçlara göre zirvedeki yerlerini koruyacaklarını ön gördüklerini ifade eden HİRA tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Özel Devrim Kosova Ortaokulu Müdürü İbrahim ERGİN; Gelenek bozulmadı, İnegöl ve biz başarıya, başarının adresinin Kosova Koleji olmasına alıştık dedi. Kurum olarak açıldıkları ilk günden itibaren İnegöl eğitimine katkı sunmaya çalıştıklarını ve eğitimde öncü kurum olduklarını ifade eden ERGİN, Hasan Can EMİRLİ’nin Türkiye Şampiyonluğu ile İnegöl’ü ulusal arenada da en üst düzeyde temsile devam ettiklerini aktardı. LGS’de önemli başarılar elde eden tüm öğrencilerini ve ekip arkadaşlarını tebrik eden ERGİN, başarı çıtasını her geçen yıl daha yukarıya koyacaklarını söyledi.

Kosova Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Devrim KOSOVA; “Bizler her zaman öğrencilerimizin kendilerini gerçekleştirmelerini, potansiyellerini açığa çıkarmalarını amaçladık. Bugün açıklanan sonuçlara göre öğrencilerimiz büyük başarı elde ettiler. Malum pandemi sürecinde 3 ay gibi bir süre online eğitim vermemize rağmen okulu öğrencilerimizin evine taşıyarak öğrencilerimizin akademik anlamda hazır olmalarını sağladık. Yüzde 99’u temelden yetiştirdiğimiz çocuklarımızdan oluşan bu grup emeklerimizin karşılığını almamızı sağladılar. Kurum olarak her zaman bölgedeki en başarılı sonuçları alan bizler bugün yine zirvedeyiz. Bu başarıda tabi ki eğitim kadrosunun yeri yadsınamaz, kendilerine ve süreç boyunca desteklerini hissettiğimiz velilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Özel Kosova Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Kosova, okullarından mezun olan öğrencilerin hem Türk hem de İngiltere diplomasına sahip olacağını söyledi.

Özel Kosova Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Kosova, okullarındaki eğitim sisteminden birçok konuya kadar gazetemize verdiği özel röportajda okullarıyla alakalı merak edilenleri açıkladı.

Kosova Kolejinde eşi benzeri olmayan çift diploma uygulaması ve avantajları hakkında bilgi veren Kosova, ?Bu tam olarak mezun ettiğimiz öğrencinin çift diploma sahibi olması demek. Yani öğrencilerimiz hem Türk diplomasına, hem de akredite sağladığımız İngiltere´de bulunan okulun diplomasına sahip. Bizler yetiştiğimiz çağda tek diplomalı olmak yetiyordu. Globalleşen dünya ile birlikte yetiştirdiğimiz çocukların dünya vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun içinde dünya standartlarında bir eğitim almaları ve aldıkları eğitimin sonucunda dünyanın saygın eğitim kurumlarında geçerli diplomalara sahip olmaları artık şart haline gelmiştir. Biz bu program ile okulumuzdan mezun olan öğrencilere çift diploma ve sınavsız üniversite imkânı sağlıyoruz.?diye konuştu.

Özel Kosova Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Kosova, okullarındaki eğitim sisteminden birçok konuya kadar gazetemize verdiği özel röportajda okullarıyla alakalı merak edilenleri açıkladı. Eğitim öğretim yılı sona ererken elde edilen başarıları hakkında açıklamalarda bulunan Kosova, eşi benzeri olmayan çift diploma uygulaması ve avantajları hakkında bilgi verdi.

Bu eğitim, öğretim yılında okulunuzun adını akademik ve sosyal başarılarıyla devamlı gazetelerde yer alırken gördük. Karnelerin dağıtılmasına çok az bir süre kala geçen eğitim dönemiyle ilgili duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Özel Kosova Koleji olarak, evet, gerçekten yine başarılar ve ödüller ile dolu bir yıl geçirdik. Gerek Akademik anlamda, gerek bilimsel projelerde, gerek spor branşlarında, gerek sanatsal faaliyetlerde katıldığımız tüm yarışmalardan öğrencilerimiz ödüller ile döndüler. Okulumuzun gurur defterine işlenen bu ödüller aslında okul genetiğini oluşturmaktadır.

 

Mutlu çocukların okulunda çocuklarımıza yarışmanın ve başarılı olmanın heyecanını aşılıyoruz.  Kazanılan her zaferde çocuklarımız ve okulumuz başarıya kodlanıyor.

Yüz güldüren başarılarımızdan bazılarını söylemem gerekirse Gauss matematik olimpiyatlarında 3 dünya 1.liği, Cambridge ESOL sınavlarında %87 başarı, 5.Mektebim Bilim ve Proje Yarışmasında Türkiye 1.liği, LGS sınavlarında 41 öğrencinin fen lisesine yerleştirilmesi, TÜBİTAK Proje Yarışması 1.liği, İNEMOTO Özel Okullar 1.liği. Beyaz Bayrak, Beslenme Dostu Okul Ödülü, Yeşil Bayrak Ödülü Ve Orman Dostu Okul ödülleri ise gurur tablomuz.

Son günlerde okulunuzun sosyal medya platformlarında ´Tek okul çift diploma´ sloganıyla paylaşımlarınızı görüyoruz. Bu konuyla ilgili hepimizde merak uyandırdınız bizleri bilgilendirir misiniz?

Bu tam olarak mezun ettiğimiz öğrencinin çift diploma sahibi olması demek. Yani öğrencilerimiz hem Türk diplomasına, hem de akredite sağladığımız İngiltere´de bulunan okulun diplomasına sahip. Bizler yetiştiğimiz çağda tek diplomalı olmak yetiyordu. Globalleşen dünya ile birlikte yetiştirdiğimiz çocukların dünya vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun içinde dünya standartlarında bir eğitim almaları ve aldıkları eğitimin sonucunda dünyanın saygın eğitim kurumlarında geçerli diplomalara sahip olmaları artık şart haline gelmiştir. Biz bu program ile okulumuzdan mezun olan öğrencilere çift diploma ve sınavsız üniversite imkânı sağlıyoruz.

Bu sistem çok yeni bir sistem nasıl cesaret ettiniz?

Gelecek bizim diyerek bir yola çıktık. Her platformda da dünya vatandaşı yetiştirme arzusundayız ve bu yolda emin adımlarla yürüdüğümüzü devamlı ifade ettik. Kuruluşumuzun ilk gününden itibaren  bu güne tüm hazırlıklarımızı bu kapsamda yapıyorduk. 0 yüzden bir cesaretten ziyade çift okul ve sınavsız üniversite programı bizim için beklenen bir durumdu.

Bu sisteminin avantajları nelerdir?

Bu sistem sonucunda çocuklarımız uluslararası bir okulda okumanın tüm avantajlarından faydalanıyor olacak. Mükemmel bir İngilizceye sahip olacaklar. Uluslararası müfredatta eğitim görecekler. Global bir bakış acısı ile değişen dünya ya hazırlanacaklar.

Diploma yurt dışında hangi ülkelerde geçerli?

Bu sistem sonucunda çocuklarımız dünyanın her yerinde yani Avrupa, İngiltere, Amerika Kanada gibi ülkelerde geçerli diplomaya sahip olacaklar ve en önemlisi bu ülkelerdeki üniversiteler de sınavsız eğitim öğretimlerine devam şansları olacak.

AKIL OYUNLARINDA BÜYÜK BAŞARI

Ortaokulda reversi, pentago, mangala, kulami oyunlarında 1.lik, İlkokulda mangalada 1.lik, pentagoda 2.lik, qbitz ve equlibrio da 3.lük elde eden Kosova Eğitim Kurumları İnegöl’de akıl oyunlarında bir marka olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Okul olarak akıl oyunlarına ayrı bir özen göstererek öğrencilerimizi hazırlıyoruz diyerek sözlerine başlayan Özel Devrim Kosova İlkokulu-Ortaokulu Müdürü İbrahim ERGİN, Öğrencilerimiz turnuvaya sıkı bir şekilde hazırlanarak ve bol antrenman yaparak katıldıklarını ifade etti. İbrahim Ergin:

“Sene başından bu yana antrenmanlar yaparak hazırlanılan turnuvada büyük bir başarı elde ettik. Yarışmada derece alan öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının hayat boyu artarak devamını dilerim. İnegöl’de akıl oyunlarının zirvesinin Kosova Eğitim Kurumları olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiş bulunduk. Okulumuzda öğrencilerimiz her alanda kendilerini geliştirme imkânı bulmaktadır. Seçtiği alanda da uzman eğitimcilerimiz tarafından yetiştirilmektedir. Bu yönden ekibimle profesyonel bir şekilde çalışmaktayız”  dedi.

Osmanlı döneminde şehzadelerin oynadığı zeka ve strateji oyunu olan mangala oyununu Özel Devrim Kosova Ortaokulu öğrencileri yaşatmaya ve nesilden nesile aktarmaya devam ediyor.

Osmanlı döneminde şehzadelerin oynadığı zeka ve strateji oyunu olan mangala oyununu Özel Devrim Kosova Ortaokulu öğrencileri yaşatmaya ve nesilden nesile aktarmaya devam ediyor.

Özel Devrim Kosova Ortaokulu Matematik öğretmeni Derya İlbaş ve Zuhal Kılıç rehberliğinde gerçekleştirilen turnuvada 5.sınıflarda Arda Kayabaşı birinci,Fehmi Muhammed Akgün ikinci ve Zeynep Yanağ üçüncü oldu.6.sınıflarda Onurhan Talha Erdoğan birinci,Ceren Sert ikinci ve Efe Kağan Önder üçüncü oldu.

Kosova Eğitim Kurumları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Küçük Erkekler Futsal Turnuvası 1. Küme müsabakalarında fırtına gibi esiyor. İlk maçından galibiyetle ayrılan kurum bugün Ertuğrul Gazi Ortaokulu ile ikinci maçını oynadı. 6-0 gibi net bir skorla bu maçını da kazanan Kosova Eğitim Kurumları son maçlar öncesi Bursa’daki İl Şampiyonasına katılmayı garantiledi. Gruptaki son maçını Sezai Karakoç Ortaokulu ile oynayacak olan Kosova Eğitim Kurumları bu maça da mutlak 3 puan hedefiyle hazırlanıyor.

Özel Devrim Kosova Fen Lisesi öğrencileri MUN (Model United Nations) konferanslarına katıldı.
Konu hakkında açıklama yapan Okul Müdürü Özer Yılmaz, “MUN (Model United Nations) ya da diğer bir deyişle Birleşmiş Milletlerin gençler tarafından gerçekleştirilen simülasyon konferanslarına Okulumuz öğrencilerinden 8 öğrenci delege olarak 1 öğretmenimiz ise danışman sıfatıyla katıldılar. Öğrencilerimiz İstanbul’da gerçekleştirilen organizasyonda dört gün boyunca, " DISEC, SOCHUM ve LEGAL" komitelerinde dünya ülkelerini temsil ettiler. Birleşmiş Milletler ‘in çalışma ve oylama prensipleri esasıyla, İngilizce tartışmalarına katıldılar. Yasa tasarısı hazırlama komitelerinde ki etkinlikler de boy gösterdiler. Konferans boyunca öğrencilerimiz İngilizce dil kazanımlarını akademik düzeyde kullanmakla kalmayıp sosyal bir havanın teneffüs edildiği etkinliklerde de eğlendi. Öte yandan gençler konferans boyunca oturumlarda küresel meselelerle alakalı girişimci ve bu meselelere çözüm önerisi tasarıları yazmaya çalışarak katkı sağlamak adına özverili bir çaba gösterdiler. Öğrencilerimi ve öğretmenlerimi bu tür etkinliklere katılmaları nedeniyle tebrik ediyorum” dedi.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve 18 Mart Çanakkale Şehitleri Haftası Etkinlikleri kapsamında İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘’İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması’’ 25 Şubat 2020 de yapılmıştı. 24 okulun katılım sağladığı yarışma Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleşmişti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği kriterlere göre jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucuna göre Özel Devrim Kosova Fen Lisesi öğrencisi Galip Oğuz DEMİR yarışmada İstiklal Marşı’mıza uygun kıyafeti ve duygulu ses tonuyla salondakilerden büyük alkış alarak rakiplerini geçmeyi başardı. Bu başarısıyla İlçemizi Bursa da yapılacak yarışmada temsil etme hakkı elde etti.  4 Mart Çarşamba günü Bursa BTSO Oğuz Kağan Köksal Konferans Salonunda yapılan yarışmaya 17 ilçeden, ilçe birincileri katıldı. 17 İlçe birincilerinin içinden Özel Devrim Kosova Fen Lisesi Öğrencisi Galip Oğuz Demir ilçemizi hakkıyla temsi ederek üçüncülüğü elde etti. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Özel Devrim Kosova Fen Lisesi Müdürü Özer YILMAZ, İstiklal Marşı'nın kabülünün 99. yıldönümü yaklaştı. Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınan bu eser, 12 Mart 1921'de TBMM tarafından “İstiklâl Marşı” olarak kabul edilmiştir. 1921 yılında yapılan yarışmaya 724 eser katılmış ama Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı eser, 12 Mart 1921'de TBMM'de İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir. Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlarında, İstiklâl Harbi’nin milli bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti, 1921’de bir güfte yarışması düzenlemiş, söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Burdur milletvekili Mehmet Âkif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi’nin ısrarı üzerine, Ankara’daki Taceddin Dergahı’nda yazdığı ve İstiklal Harbi’ni verecek olan Türk Ordusu’na hitap ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, Mehmet Âkif’in yazdığı şiir coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir. Mecliste İstiklâl Marşı’nı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur. Mehmet Âkif Ersoy İstiklâl Marşı’nın güftesini, şiirlerini topladığı Safahat’a dahil etmemiş ve İstiklâl Marşı’nın Türk Milleti’nin eseri olduğunu beyan etmiştir. Atasına layık olmak için çaba sarf eden çalışmalarıyla bizleri onurlandıran öğrencimiz Galip Oğuz Demir’i, öğrencilerimi ve onu çalıştıran öğretmenimiz Gülfere Şentürk’ü tebrik ediyorum.

Kosova Eğitim Kurumları ülkemizde eğitime verilen arada öğrencileri için oldukça donanımlı bir program hazırladı. Deneyimli öğretmen kadrosu ve okul idaresi tarafından hazırlanan program ile okulu çocukların evlerine taşıyan kurumda öğrenciler eğitimden kopmadan hayatlarına devam ediyorlar.

Özel Devrim Kosova İlkokulu öğrencileri, okulda almış oldukları teorik bilgileri, günlük hayatta uyguluyorlar. Özel Devrim Kosova İlkokulu 3. Sınıf öğrencileri, Türkiye’nin ilk mobilya AVM’si Mobiliyum AVM’de mağazaları gezip, yerinde İngilizceyi kullanma etkinliği yaptılar.

İNGİLİZCEYİ GÜNLÜK HAYATTA KULLANDILAR

Kosova Eğitim Kurumları Özel Devrim Kosova İlkokulu İngilizce zümresi Fikri Batuhan YALÇIN, Derya TÜRKMEN, Yasemin GÖK ve DorsafHARBAOU’ununkoordine ettiği gezide 225.000 m2 kapalı alanı bulunan Türkiye’nin ilk mobilya AVM’si Mobiliyum AVMde mağazaları gezip, yerinde İngilizceyi kullanma etkinliği yaptılar.

Öğrenciler, MOBİLYUM AVM’ de ürünleri İngilizce olarak tanıma fırsatına sahip oldular. Sınıflarda öğrendikleri İngilizceyi günlük hayatlarına entegre eden öğrencilerin sevinçleri gözlerinden okunuyordu.